- Pobierz link
- X
- Inne aplikacje
Sprawdzony przepis!
- Pobierz link
- X
- Inne aplikacje
Przedstawiam wam sprawdzony przepis na pyszną i aromatyczną kiełbasę krakowską. Sekret tej wędliny tkwi w idealnie dobranych składnikach i przyprawach. Są one kluczem do uzyskania wyjątkowego smaku tej wędliny, czy to parzonej, czy wędzonej. Z tym przepisem zachwycisz wszystkich domowników swoją domową wędliną!
Z podanych niżej składników przygotujesz ponad 3 kilogramy świetnej domowej wędliny. Wśród składników dominuje wieprzowina z różnych części. 1,5 kg to karkówka, 1 kg stanowi chuda łopatka, a pozostałe pół kilograma to tłusty boczek. Możesz je dowolnie wymieniać, zachowując proporcje no. Zamiast boczku użyć słoniny, a zamiast łopatki – szynki.
Składniki:
- 1,5 kg wieprzowiny przerośniętej tłuszczem
- 1 kg wieprzowiny chudej
- 0,5 kg wołowiny
- 200 g słoniny lub tłustego boczku
- 5 g saletry potasowej
- 70 g soli
- 2-3 ząbki czosnku
- 3 łyżki mieszanki przypraw do kiełbasy krakowskiej (pieprz biały mielony, kminek, ziele angielskie, papryka słodka, papryka ostra).
- 50 ml zimnej wody
- Osłonka białkowa
- Nici wędliniarskie
Przygotowania rozpoczynamy dzień wcześniej od peklowania, czyli od zamarynowania mięsa na sucho. W tym celu kroimy mięso na kawałki około 3 × 3 cm, solimy je i dodajemy saletrę. Dokładnie mieszamy i odstawiamy na 24 godziny do lodówki w temperaturze 4 stopni Celsjusza.
Kolejnego dnia zapeklowane mięso dzielimy na trzy części. Wieprzowinę mielimy przez maszynkę na mięsa, przez sitko o grubości oczek 10 mm, boczek przez sitko o grubości oczek 8 mm dla słoniny. Wołowinę mielimy dwukrotnie przez sitko o oczkach 3 mm i mieszamy z 50 ml zimnej wody.
Następnie łączymy wszystkie rodzaje mięsa i dobrze wyrabiamy. Dosypujemy mieszankę przypraw do kiełbasy krakowskiej, ewentualnie doprawiamy do smaku solą, pieprzem i słodką papryką. Ponownie wyrabiamy masę mięsną.
W międzyczasie namocz osłonki białkowe w 10-15% roztworze soli (0,5 szklanki soli na 1 L wody) w temperaturze około 25°C przez 30 minut.
Do napełniania użyj nadziewarki ze szprycą o średnicy 26 mm, starannie wypełniając osłonki farszem mięsnym. Upewnij się, że farsz jest upakowany bardzo dokładnie i ciasno. Zwiąż końce osłonek nicią wędliniarską, tworząc kiełbasy o długości około 20 cm.
Pozostaw kiełbasy na 2 godziny do wyschnięcia w temperaturze pokojowej. Następnie wędź przez 60 minut w dymie (zrębki z olchy lub buka) w temperaturze 50°C. Przed wędzeniem zwilż zrębki wodą, aby zapewnić dłuższe spalanie i produkcję dymu. Zwiększ temperaturę do 70°C i wędź przez 6-8 godzin.
Możesz przygotować dwa rodzaje kiełbasy, klasyczną suszoną lub parzoną. W przypadku kiełbasy parzonej możesz ją wyciągnąć po 6 godzinach wędzenia i parzyć w temperaturze 80 stopni Celsjusza przez 30 minut na kilogram wędliny, czyli 20 minut na jedną kiełbasę.
Można też przygotować klasyczną krakowską suszoną, wędząc ją 8 godzin, a po uzyskaniu złotej barwy przenieść kiełbasy do pomieszczenia o temperaturze 10-13°C na okres dalszego suszenia. Proces ten może trwać do 7 dni. Kiełbasę przechowujemy w lodówce. Możemy ją też zamrozić, pamiętając, że odmrażamy też w lodówce.
Powodzenia i smacznego!
drób i mięso
kuchenne podstawy
na Wigilię i Boże Narodzenie
Przetwory
Sylwester i Karnawał
wędliny
wędzonki
wielkanocne przysmaki
- Pobierz link
- X
- Inne aplikacje