- Pobierz link
- X
- Inne aplikacje
Sprawdzony przepis!
- Pobierz link
- X
- Inne aplikacje
Niewiele jest takich przepisów, które wrosły w tradycję kulinarna Polski. Do takich należy Rosół, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie niedzielnego obiadu. Jednak, aby był dobry, powinien długo się gotować oraz powinien zawierać bogactwo składników i wiele różnych dodatków.
W dawnej Polsce rosół przygotowywany był na bogato. Oprócz różnych rodzajów mięs zawierał też podroby, które dodawały smaku. Najlepszymi częściami kury to udka, korpus, szyja lub skrzydełka z kurczaka, a z wołowiny, szponder lub mostek. Dodatki do rosołu mogły zaskakiwać. Często dodawano zioła, jak lubczyk czy rozmaryn, a także przyprawy korzenne jak pieprz, ziele angielskie, gałkę muszkatołową czy goździki. Nie żałowano też warzyw ani pod względem ilości, ani różnorodności.
Osobiście dla koloru dodaję do rosołu kawałek buraka lub pół łyżeczki kurkumy. W ten sposób mięsno-warzywny wywar zyskuje dodatkowy smak i złocistą barwę. Rosół, mimo że za nim nie przepadam, jest świetny na rozgrzewkę, dlatego powinniśmy go pić w zimie lub gdy jesteśmy przeziębieni.
A jaki jest wasz przepis na rosół?
Składniki:
- 1 kg kury rosołowej
- 600 g wołowiny z kością
- 2 duże marchewki
- 1 kawałek selera
- 1 kawałek pora
- 1 cebula
- ¼ małej kapusty włoskiej
- 2 suszone grzybki
- ½ pęczka zielonej pietruszki
- Kilka gałązek lubczyku
- 1 ząbek czosnku
- kilka ziaren pieprzu
- kilka ziaren ziela angielskiego
- 1 liść laurowy
- 2-3 goździki
- ½ łyżeczki kurkumy dla koloru
- sól
- czarny pieprz
Kurę podzielić na elementy, umieścić w dużym garnku razem z wołowiną lub cielęciną. Zalewamy zimną wodą, tak aby całkowicie przykryła mięso. Następnie dodajemy liść laurowy i ziele angielskie i doprowadzamy wodę do wrzenia. Potem zmniejszamy płomień i ściągamy szumowiny.
Do rosołu dodajemy obrane warzywa, opłukane pod bieżącą wodą suszone grzyby oraz pozostałe przyprawy, poza solą, którą dodajemy pod koniec gotowania. Cebulę opalamy nad płomieniem i dopiero później dodajemy do garnka.
Gotujemy na małym ogniu, pod przykryciem, zostawiając niewielką szczelinę. Rosół powinien delikatnie gotować się przez 3-4 godziny. Jest gotowy, gdy mięso jest bardzo miękkie, że niemal się rozpada. Podajemy z domowym makaronem lub w kubku do picia.
Smacznego!